The number of tourists visiting Naftalan increased during the holidays
Naftalan, which has become the center of health tourism in our country and is increasing its fame year after year, attracts tourists not only in the summer season, but also in the cold winter months.
December 31 - On the occasion of the Solidarity Day of World Azerbaijanis and the arrival of the New Year, an increase was observed in the number of local and foreign tourists visiting Naftalan compared to the corresponding period of previous years.
Hotels organized concerts and specially prepared entertaining show programs with the participation of famous musicians to make the guests' New Year's holiday meaningful and memorable. On the eve of the holidays, tourism facilities have organized excursions to other regions near Naftalan for tourists to have a more meaningful vacation. A total of more than 3,000 tourists were registered during the holidays at modern hotels and recreation centers located in Naftalan, 24% of whom were tourists from 22 foreign countries.
The free transfer service, established by the City Executive Power and the Naftalan Treatment and Health Center, has been continuously transporting passengers from the Goran railway station to Naftalan during the holidays in order to ensure the comfortable travel of tourists.