An educational event was held in Naftalan
An educational event on the topic "Recognize and Protect Against Cyberbullying" was held at the initiative of the representatives of the Assembly of Children's Ambassadors under the State Committee for Family, Women and Children Affairs of Azerbaijan Republic in Naftalan, organized by the Naftalan City Executive Power and the Heydar Aliyev Center. The event was organized to promote children's rights, support their active participation and development in society. The event was attended by employees of the Naftalan City Executive Power and the Heydar Aliyev Center, local representatives of the Children's Ambassadors Assembly, and active students. First, the event participants viewed photo exhibits reflecting the glorious life of the National Leader at the Heydar Aliyev Center. The participants were given detailed information about the youth policy successfully implemented in our country. The main activities of the "Children's Ambassadors' Assembly" and the projects implemented were discussed. Local representatives of the "Children's Ambassadors' Assembly" provided detailed information on the protection of children's rights, raising awareness, and promoting their active participation in public life, and presented presentations they had prepared on the topics of "What is cyberbullying?" and "Cyberbullying is Internet violence" to the participants.
Video material was shown and booklets were distributed.