A meeting was held at the Naftalan Water Melioration Systems Operation Department
A meeting was held with representatives of the Japan International Cooperation Agency at the Naftalan Water Reclamation Systems Operation Department.
The meeting was attended by Sureyya Nabiyeva, representative of the Japan International Cooperation Agency in Azerbaijan, Rahib Aslanov, engineer of the Azerbaijan State Water Resources Agency's TOOM Public Legal Entity, Omar Guliyev, chief engineer of the Naftalan Water Reclamation Systems Operation Department, and Suliddin Mammadov, representative of the City Executive Power. A meeting was held with the residents of Naftalan and owners of commercial facilities, and opinions were obtained about the current state of water and sewage supply.
After the meeting, the guests inspected and assessed the current condition of the facilities and equipment that have been in operation for three years after their construction was completed.
It should be noted that with the joint financial support of the State of Azerbaijan and the Japan International Cooperation Agency, the water and sewage supply of the city of Naftalan has been completely renovated.